Anasayfa gelbaba Kategoriler

Akaryakıt

Başlıca Akaryakıt markaları hakkındaki kullanıcı yorumları ve şikayetlerine göz atın, kullanıcı deneyimlerinden yararlanın.

Bp Petrolleri yorumları

Bp Petrolleri

Yorumlar (2)

Petrol Ofisi yorumları

Petrol Ofisi

Yorumlar (2)

Opet yorumları

Opet

Yorumlar (1)

Shell yorumları

Shell

Yorumlar (1)

Arkpet Petrol yorumları

Arkpet Petrol

Yorumlar (0)

Aslantürkler Petrol yorumları

Aslantürkler Petrol

Yorumlar (0)

Assos Petrol yorumları

Assos Petrol

Yorumlar (0)

Atlas Otogaz yorumları

Atlas Otogaz

Yorumlar (0)

Aytemiz Akaryakıt yorumları

Aytemiz Akaryakıt

Yorumlar (0)

Beş N Petrol (Opet) yorumları

Beş N Petrol (Opet)

Yorumlar (0)

Bozkurt Petrol yorumları

Bozkurt Petrol

Yorumlar (0)

Bp Batular Petrol yorumları

Bp Batular Petrol

Yorumlar (0)

Cangül Otogaz yorumları

Cangül Otogaz

Yorumlar (0)

Çetin Petrol yorumları

Çetin Petrol

Yorumlar (0)

Çetinsay Otogaz yorumları

Çetinsay Otogaz

Yorumlar (0)

Çözüm Otogaz (Kadosan) yorumları

Çözüm Otogaz (Kadosan)

Yorumlar (0)

Dem-Al Otogaz yorumları

Dem-Al Otogaz

Yorumlar (0)

Demireller Petrol (Aydın) yorumları

Demireller Petrol (Aydın)

Yorumlar (0)

Dk Önder Otogaz yorumları

Dk Önder Otogaz

Yorumlar (0)

Dm Petrol yorumları

Dm Petrol

Yorumlar (0)

Efe Otogaz (Balıkesir) yorumları

Efe Otogaz (Balıkesir)

Yorumlar (0)

Emir Otogaz yorumları

Emir Otogaz

Yorumlar (0)

Erimler Otogaz yorumları

Erimler Otogaz

Yorumlar (0)

Fs Otogaz yorumları

Fs Otogaz

Yorumlar (0)

Güven Otogaz yorumları

Güven Otogaz

Yorumlar (0)

Akaryakıt

Kara taşıtları için kullanılan petrol ürünlerine akaryakıt diyoruz. Günlük dilde benzinlik dediğimiz benzin istasyonu ya da akaryakıt istasyonu, petrol ürünlerinin yanı sıra araçlar için gerekli bazı ürünleri de bulundurur. Ayrıca bu istasyonların içinde küçük marketler ve WC vardır. İlginç bir bilgi, petrol ürünleri eczanelerde satılıyormuş bir dönem. İlk benzin istasyonu Almanya’da bir eczaneymiş kayıtlara göre. Akaryakıt, enerji elde etmek için kullanılan sıvı yakıtlardır diyebiliriz. Fosil yakıt baskın olsa da, hidrojen yakıtı, etanol ve biyodizel gibi akaryakıtlar da mevcut. Petrole ek olarak, kömür ve doğalgaz da fosil yakıtlar sınıfa girerler.

Petrol Nedir?

Enerjinin doğal kaynaklarla sınırlı olmasının insanlığın ilerlemesi sürecindeki açmazlardan biri. Petrol büyük ölçüde bu ihtiyacımızı karşılarken, olumlu ve olumsuz yönleriyle bizleri etkilemekte. Çeşitli renklere sahip olabilen, genelde sıvı ve yağ kıvamında olan petrol, kolaylıkla alev alır. Etimoloji İle ilgilenenler için güzel bir bilgi: Latince “petra” ve “oleum” kelimelerinden türemiştir petrol. Petra, kaya anlamına gelir; oleum ise yağ. Hidrokarbonlar, milyonlarca yıllık ölü organizma artıklarının, göl ya da durgun deniz tabanlarında birikmesiyle oluşur. Bu ölü organizmalar, akarsuların getirdiği kil, kum, mineral tanecikleri ile dibe çöker ve yığılır. Yeni tabakalar oluştukça altta kalan tabakalar aşama aşama sıkışır. Devamlı artan ağırlık ve basınç ile, tabakalar iyice sıkışır ve birbirine tutunurlar. Bunların sonucunda kaya formunu alırlar. Kayalardaki gözeneklerde organik artıklar su ile birlikte sıkışır. Bakteriler, ısı, basınç etkisiyle kimyasal bozunma gerçekleşir ve moleküler değişime uğrarlar. Bu süreç neticesinde, organik katılar, sıvılar, gazlar meydana gelir. Bozunma süreci devam eden sıvılar ve gazlar fosil yakıt halini alır. Yani hepimizin bildiği, ham petrol ve doğalgaz. Ham petrol, muhteviyatına göre tasnif edilir. Hafif petrollerin uçuculuğu ve akışkanlığı yüksektir. Ağır petrolün ise akışkanlığı azdır ve kolayca buharlaşmaz. Petrolün kükürt miktarı da petrolü sınıflandırırken göz önünde bulundurulur. Kükürt az ise tatlı petrol, fazla ise ekşi veya acı petrol deniliyor. Kükürt fazla ise damıtılma süreci daha çok işlem gerektiriyor.

Yakıt Türleri

Dizel motorlu araçlar, öteki yakıt türlerini sarf eden araçlara göre daha çok tork üretirler, yani araçların çekiş gücü daha fazladır. Günümüzde; yük taşıyıcı araçların yanında özel otomobillerde de tercih ediliyor. Ek olarak, dizel araçlar benzinli araçlardan daha fazla yakıt tasarrufu sağlar. Yakıt temin ederken titiz davranmakta fayda var, aksi halde motor arızaları ile karşılaşabilirsiniz. Benzinli araçlar, yakıt türler içinde verim bazında en yüksek performansa sahip. Bu sebeple; spor otomobillerde, HB araçlarda hız deneyimini kolaylıkla yaşatır. Benzinli araçlar aslında dizel ve LPG’ye göre daha avantajlı; fakat ülkemizde benzin fiyatları yüksektir. Dolayısıyla, diğer araçlara göre daha az tercih ediliyor. Çoğu araç, LPG ekipmanıyla üretilmez. Benzinli araçlara gerekli ekipman takıldıktan sonra LPG ile de çalışabiliyorlar. LPG’li araçlar daha fazla yakıt harcatır ve benzinli araçlara göre daha az performansa sahiptirler. Gene de, benzin kadar yakıt almazsınız. Ayrıca, LPG’nin karbon emisyonunun benzinden daha az olduğunu unutmadan söyleyelim. Artan akaryakıt fiyatlarını düşününce, düşük yakıt masrafı olan elektrikli araçlar cazip gelebilir bizlere. Elektrikli araçlar aynı zamanda çevre dostudur ve sessiz çalışmaları ile öne çıkarlar. Tüm artı özelliklerine rağmen yaygınlaşmamalarının nedenlerinden biri, şarj istasyonu ağının gelişmiş olmamasıdır. Araba alırken seçtiğiniz model bütçenize uygun olsa da, araçlarınızın size sağlayacağı avantajları da dikkate almalısınız.