Anasayfa gelbaba Kategoriler gelbaba Teknoloji Market
Erikrende yorumları

Erikrende

Erikrende Yorumları

Onaylanmamış

Marka bilgileri doğrulanmamış ve Gelbaba İşletme Hesabı bulunmuyor. İşletme Sayfası

Ortalama

 Yorumlar(4)

Elektronik eşya satış sitesi olarak 19 yıllık tecrübesini erikrende.com ile büyütmüş olan firma müşteri memnuniyetini ön planda tuttuğu prensiple hareket etmektedir. Uzun yıllar bilişim sektöründeki faaliyetlerinin ışığında tüketiciye sundukları elektronik ürün çeşitleri ile alternatif fiyatlar ve ürünler sunmaktadırlar. Şuan Türkiye’de biçok satış noktası bulunan erikrende.com alışveriş sitesi olarak da tüm ülkeye ürün satışı yapmaktadır.

Erikrende reviews
Erikrende

onaylanmamış

Onaylanmamış

Marka bilgileri doğrulanmamış ve Gelbaba İşletme Hesabı bulunmuyor. İşletme Sayfası

Ortalama

 Yorumlar(4)

Elektronik eşya satış sitesi olarak 19 yıllık tecrübesini erikrende.com ile büyütmüş olan firma müşteri memnuniyetini ön planda tuttuğu prensiple hareket etmektedir. Uzun yıllar bilişim sektöründeki faaliyetlerinin ışığında tüketiciye sundukları elektronik ürün çeşitleri ile alternatif fiyatlar ve ürünler sunmaktadırlar. Şuan Türkiye’de biçok satış noktası bulunan erikrende.com alışveriş sitesi olarak da tüm ülkeye ürün satışı yapmaktadır.

Ürün İadesi Yapılmıyor

Erikrende Fatih akça firmasından aile dostumla birlikte 12000 TL 2 adet bilgisayar almak istedik. Ürünler teslim edilmediği gibi sürekli yeni bahanelerle bizi 35 gün oyaladı sonunda bana sadece 5500 TL iadesi yapıldı diğer kalanı verilemedi. Bu siteye şikayet yazdığımız için kendisine suçlama bulunduğumuzu ima ederek avukatımla muhatap olursunuz paranızı ondan alırsınız diye söyledi. Artık konu benden çıktığını söyleyerek konuyu kapattı. Ben kendisi ile alışveriş yaptığıma çok pişmanım ürünler hiçbir şekilde teslim olmadığı gibi çeşitli bahanelerle iadesi de ürünlerin gecikmekte ya da yapılmamakta.

Gelbaba aracılığıyla problem çözüldü ve yayından kaldırıldı.
Teşekkür Mesajı

None

Siparişleri göndermeyip insanları mağdur ediyorlar

19.10.2019 tariihinde bir arkadaşım vasıtasıyla erikrende sahibi fatih akçayla tanıştım. 66 adet cihaz siparişi verdim ve cihazların ücretini göndere bilmek için çeşitli zorluklarla ugraştım kredi çektim arabamı sattım ücreti gönderim o gün bu gündür fatih bey bana cihaz göndercek die yaşamadığım mağduriyet kalmadı tabi bu durum onları hiç rahatsız etmiyor. Her gün 1000 tane yalan yok pandemi atlattık yok annem vefat etti yok düğünüm var hep farklı yalanlar umarım mağduriyetimize bir son verirler.

Gelbaba aracılığıyla problem çözüldü ve yayından kaldırıldı.
Teşekkür Mesajı

None

gelbaba

Problem Çözüldü 👍

Erikrende Para İadesi Yapmayarak İnsanları Mağdur Ediyor!

Erikrende bilişim Çetin Emeç Bulvarı No:41/7 Çankara/ Ankara Vergi dairesi: Başkent Ticaret Sicil No: 37413* olan Firma sahibi Fati* Akç* 13.03.2020 tarihinde tarafıma Bilgisayar ve 1 adet iPhone 11 satmıştır. Ödemeleri fatura öncesi (Şubat ortası) yapılarak şahıs 1 hafta içerisinde teslim edeceğine dair söz verdi. Araya Covid 19 bahanesi ile mart ayından nisan sonuna kadar her hafta teslim edeceğini söyleyerek erteledi. Her konuşmada Ürün kargoda veya kargoladım geliyor diyerek bahaneler üretti. Kargo takip numarası istenildiğinde ise hemen döneceğim diyerek gün geçirdi. Pandemi süresinde AVM kapalı diyerek zaman kazanmaya çalıştı. Ankamall Apple mağazasında ismimi söyle git al diye defalarca bahaneler üretti. Ortak tanıdık vasıtası ile tanıştığımız ve ortak tanıdık güven sorun çıkmaz dediği için alışveriş yaptık ve bir süre bu duruma inanarak bekledik. Nisan ayında iade talep ederek 72 saatte yatacağını söyleyerek bekletti. Haziran ayı başı normalleşme süresi başladığı gün ödeyeceğini iletti. Aylardır her gün kendi paramızı alabilmek için yalvarmak zorunda kalıyorum. Sözde sabah havale ediyor akşama kadar elinde diyor. 14 Temmuz oldu hala paramızdan ses yok günlerdi arayıp oyalıyor. Tanıdığına böyle yapıyorsa diğer insanların neler çektiğini düşünmek bile istemiyorum. Güvenerek verdiğimiz paranın borcunun faizini ödemek için alın teri ile aldığımız kendi telefonumuzu satarak borcun faizlerini bile ödeyemedik. İnsanın emeklerini hiçe sayarak böyle oyalama taktikleri ile bir süredir mağdur oyunu oynayarak ve iş ahlakında bahseden F* A* koca şirketten bahsederken onun için ödediğimiz tutarın para bile olmadığı milyonluk işler yaptığını söyleyerek bugünde hesabının blokeli olduğunu söyleyerek günlerce oyaladı. Madem milyonluk işler yapılıyor insanların alın teriyle çalışıp çabaladığı kazandığı biriktirdiği paralarıyla almaya çalıştıkları ürünleri teslim edemiyorsun paralarını iade etki ileride şirket dediğiniz Erikrende bilişim ve mix teknolojinin güvenle diyerek insanları resmen yanıltılıyoruz.

Gelbaba aracılığıyla problem çözüldü ve yayından kaldırıldı.
Teşekkür Mesajı

Ödeme için söz verildi. Ödeme yapılmaz ise tekrar başvuru yapacağım.

Kategoriler
gelbaba
Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

En Popüler Markalar
 yorumları
Media Markt

 Yorumlar(52)

 yorumları
Vatan Bilgisayar

 Yorumlar(48)

 yorumları
İstanbul Bilişim

 Yorumlar(20)

 yorumları
Teknosa

 Yorumlar(11)

 yorumları
Erikrende

 Yorumlar(4)

 yorumları
Apple Store

 Yorumlar(2)

 yorumları
Teknomosh

 Yorumlar(2)

 yorumları
Teknostore

 Yorumlar(1)

 yorumları
Kutup Pazarlama

 Yorumlar(0)

 yorumları
Bimeks

 Yorumlar(0)

Son Yorumlar
30 günü aşan tamir süreci sonrası değişim talebimi işleme almıyorlar

Gittigidiyor.com üzerinden teknomosh (MOSH TEKNOLOJİ VE SANAL MAĞAZACILIK İNŞAAT SAN. LTD. ŞTİ. Halkalı Merkez Mah. Basın Ekspres Cad. Capitol Tower No:9/33 Küçükçekmece - İstanbul Tel : +90 555 162 40 52) firmasından 28.04. 2020 tarihinde Xiaomi Mijia 1C 2 in 1 Vacuum Mop Akıllı Robot Süpürge ve Paspas satın aldım. 24 08 2020 tarihinde robot süpürge arızalandı. Yan ve ana süpürgesi dönmeye devam ettiği halde tekerlekleri hareket etmediğinden mekanda gezemiyor dolayısıyla süpürme işlevini yerine getiremiyordu (video kaydı mevcut). Gittigidiyor.com üzerinden alışveriş yaptığım için firmanın direkt iletişimine ulaşmakta zorlandım. Gönderim sırasında ayrıca tarafıma fatura da ibraz edilmemişdi. Sonrasında internet üzerinden arayarak firmaya telefonla 29.08 2020 tarihinde ulaştım. Firma yetkilisi Enes Bey bana servis yönlendirileceklerini söyledi. Ancak 2 gün zarfında kimse beni aramadı. Bunun üzerine firmaya tekrar ulaştım. Bu sefer ürünün benim tarafımdan kargo ücreti bana ait olacak şekilde (henüz cihazı teslim alalı 4 ay olmuş!!!) kargolamamı istediler. Kargo ücreti bana ait olacak şekilde cihazı firmaya gönderdim (Aras Kargo-01.09.2020). Süreç konusunda sıkıntım olduğunu, evimde başka süpürge olmadığını, ayrıca sağlık çalışanı olduğum için evime temizlik konusunda ayrı bir özen göstermem gerektiğimi ısrarla belirttiğim halde cihazın tamir işlemi sonrası gönderimi toplamda 20 günü buldu. Cihazı tamir eden servis tarafından yazılan notta; cihazın bakımının iyi olmadığı belirtiliyordu. Ancak bu tamamen asılsız bir ifade idi. Çünkü cihazın yedek parçalarını bozulmasından 1 hafta önce değiştirmiştim (uygulama üzerinden kaydı bulunmaktadır-ekran görüntüsü). Kullanımın kötü olduğunu iddia ettiler. Normal bir ev düzeni içerisinde kendi kendine hareket eden bir cihazın kullanımı ne kadar kötü olabilir? Son derece saçma!!!! Sonunda cihaz elime ulaştı diye şükrederek kullanıma başladım ancak ilk 20 dakika içinde cihaz tekrar aynı hatayı verdi. Kendilerine tekrar ulaştım, durumu izah ettim, video ile cihazın aynı şekilde hata verdiğini kayda alıp (20.09.2020) WhatsApp iletişim numaraları üzerinden kendilerine gönderdim. Bana tekrar cihazı kargolamamı söylediler. Her seferinde kargo ücreti bana ait olacak şekilde bunu talep ediyorlardı. Yine de yolladım (Aras Kargo-21.09.2020). Bana bir sorun olmadığını söyleyerek yeniden cihazı yolladılar (Halen kargo ücreti tarafımca ödenmektedir). Ancak yine elime ulaştıktan sonra (29.09.2020) 10. dakikada hata vermeye başladı (bunun da uygulama üzerinden ekran kaydı bulunmaktadır). Kendilerine birkaç gün ulaşamadım (Firma adres değiştirdiği için). Tekrar cihazı kendilerine kargoladım (06.10.2020) ancak ellerine ulaşalı neredeyse 1 hafta olmasına rağmen halen tarafıma dönüş yapmadı. Çok yeni bir cihaz olduğu için ve bu kadar uzun bir servis sürecinde beklediği ve bir türlü çözüm üretilemediği için, mevcut mağduriyetimden dolayı değişim talebinde bulundum ancak buna dair de herhangi bir olumlu dönüş alamadım. irem

Xiomi Kulaklık Telefonuma Uymuyor

Teknostoredan aldığım kulaklık telefonuma uymuyor diyorum para iadesini yapın diyorum bana geri gönderiyorlar allah belalarını iade için sadece ben yazmamışım bi ton şikayet var iade almıyorlar

Erikrende Para İadesi Yapmayarak İnsanları Mağdur Ediyor!

Erikrende bilişim Çetin Emeç Bulvarı No:41/7 Çankara/ Ankara Vergi dairesi: Başkent Ticaret Sicil No: 37413* olan Firma sahibi Fati* Akç* 13.03.2020 tarihinde tarafıma Bilgisayar ve 1 adet iPhone 11 satmıştır. Ödemeleri fatura öncesi (Şubat ortası) yapılarak şahıs 1 hafta içerisinde teslim edeceğine dair söz verdi. Araya Covid 19 bahanesi ile mart ayından nisan sonuna kadar her hafta teslim edeceğini söyleyerek erteledi. Her konuşmada Ürün kargoda veya kargoladım geliyor diyerek bahaneler üretti. Kargo takip numarası istenildiğinde ise hemen döneceğim diyerek gün geçirdi. Pandemi süresinde AVM kapalı diyerek zaman kazanmaya çalıştı. Ankamall Apple mağazasında ismimi söyle git al diye defalarca bahaneler üretti. Ortak tanıdık vasıtası ile tanıştığımız ve ortak tanıdık güven sorun çıkmaz dediği için alışveriş yaptık ve bir süre bu duruma inanarak bekledik. Nisan ayında iade talep ederek 72 saatte yatacağını söyleyerek bekletti. Haziran ayı başı normalleşme süresi başladığı gün ödeyeceğini iletti. Aylardır her gün kendi paramızı alabilmek için yalvarmak zorunda kalıyorum. Sözde sabah havale ediyor akşama kadar elinde diyor. 14 Temmuz oldu hala paramızdan ses yok günlerdi arayıp oyalıyor. Tanıdığına böyle yapıyorsa diğer insanların neler çektiğini düşünmek bile istemiyorum. Güvenerek verdiğimiz paranın borcunun faizini ödemek için alın teri ile aldığımız kendi telefonumuzu satarak borcun faizlerini bile ödeyemedik. İnsanın emeklerini hiçe sayarak böyle oyalama taktikleri ile bir süredir mağdur oyunu oynayarak ve iş ahlakında bahseden F* A* koca şirketten bahsederken onun için ödediğimiz tutarın para bile olmadığı milyonluk işler yaptığını söyleyerek bugünde hesabının blokeli olduğunu söyleyerek günlerce oyaladı. Madem milyonluk işler yapılıyor insanların alın teriyle çalışıp çabaladığı kazandığı biriktirdiği paralarıyla almaya çalıştıkları ürünleri teslim edemiyorsun paralarını iade etki ileride şirket dediğiniz Erikrende bilişim ve mix teknolojinin güvenle diyerek insanları resmen yanıltılıyoruz.

Gecikme

Yaklaşık üç hafta önce satın aldığım ürün, son kargoya verilme günü geçmesine rağmen kargoya verilmedi. Şu dönemde gayet olabilir diye düşündüm, biraz daha bekledikten sonra mail attım kendilerine. Dönüş olmadı. Müşteri hizmetlerine telefonla da ulaşamıyorum. Yeni en azından bir bilgilendirme maili atabilirlerse çok iyi olur.

vatan ta ta ta tan

Vatan bilgisayarı 2005'de bıraktım. 256 mb ram'li Toshiba laptop'a iyi fiyat vermişlerdi, halen kullanan var mı?

Son Yorumlar
30 günü aşan tamir süreci sonrası değişim talebimi işleme almıyorlar

Gittigidiyor.com üzerinden teknomosh (MOSH TEKNOLOJİ VE SANAL MAĞAZACILIK İNŞAAT SAN. LTD. ŞTİ. Halkalı Merkez Mah. Basın Ekspres Cad. Capitol Tower No:9/33 Küçükçekmece - İstanbul Tel : +90 555 162 40 52) firmasından 28.04. 2020 tarihinde Xiaomi Mijia 1C 2 in 1 Vacuum Mop Akıllı Robot Süpürge ve Paspas satın aldım. 24 08 2020 tarihinde robot süpürge arızalandı. Yan ve ana süpürgesi dönmeye devam ettiği halde tekerlekleri hareket etmediğinden mekanda gezemiyor dolayısıyla süpürme işlevini yerine getiremiyordu (video kaydı mevcut). Gittigidiyor.com üzerinden alışveriş yaptığım için firmanın direkt iletişimine ulaşmakta zorlandım. Gönderim sırasında ayrıca tarafıma fatura da ibraz edilmemişdi. Sonrasında internet üzerinden arayarak firmaya telefonla 29.08 2020 tarihinde ulaştım. Firma yetkilisi Enes Bey bana servis yönlendirileceklerini söyledi. Ancak 2 gün zarfında kimse beni aramadı. Bunun üzerine firmaya tekrar ulaştım. Bu sefer ürünün benim tarafımdan kargo ücreti bana ait olacak şekilde (henüz cihazı teslim alalı 4 ay olmuş!!!) kargolamamı istediler. Kargo ücreti bana ait olacak şekilde cihazı firmaya gönderdim (Aras Kargo-01.09.2020). Süreç konusunda sıkıntım olduğunu, evimde başka süpürge olmadığını, ayrıca sağlık çalışanı olduğum için evime temizlik konusunda ayrı bir özen göstermem gerektiğimi ısrarla belirttiğim halde cihazın tamir işlemi sonrası gönderimi toplamda 20 günü buldu. Cihazı tamir eden servis tarafından yazılan notta; cihazın bakımının iyi olmadığı belirtiliyordu. Ancak bu tamamen asılsız bir ifade idi. Çünkü cihazın yedek parçalarını bozulmasından 1 hafta önce değiştirmiştim (uygulama üzerinden kaydı bulunmaktadır-ekran görüntüsü). Kullanımın kötü olduğunu iddia ettiler. Normal bir ev düzeni içerisinde kendi kendine hareket eden bir cihazın kullanımı ne kadar kötü olabilir? Son derece saçma!!!! Sonunda cihaz elime ulaştı diye şükrederek kullanıma başladım ancak ilk 20 dakika içinde cihaz tekrar aynı hatayı verdi. Kendilerine tekrar ulaştım, durumu izah ettim, video ile cihazın aynı şekilde hata verdiğini kayda alıp (20.09.2020) WhatsApp iletişim numaraları üzerinden kendilerine gönderdim. Bana tekrar cihazı kargolamamı söylediler. Her seferinde kargo ücreti bana ait olacak şekilde bunu talep ediyorlardı. Yine de yolladım (Aras Kargo-21.09.2020). Bana bir sorun olmadığını söyleyerek yeniden cihazı yolladılar (Halen kargo ücreti tarafımca ödenmektedir). Ancak yine elime ulaştıktan sonra (29.09.2020) 10. dakikada hata vermeye başladı (bunun da uygulama üzerinden ekran kaydı bulunmaktadır). Kendilerine birkaç gün ulaşamadım (Firma adres değiştirdiği için). Tekrar cihazı kendilerine kargoladım (06.10.2020) ancak ellerine ulaşalı neredeyse 1 hafta olmasına rağmen halen tarafıma dönüş yapmadı. Çok yeni bir cihaz olduğu için ve bu kadar uzun bir servis sürecinde beklediği ve bir türlü çözüm üretilemediği için, mevcut mağduriyetimden dolayı değişim talebinde bulundum ancak buna dair de herhangi bir olumlu dönüş alamadım. irem

Xiomi Kulaklık Telefonuma Uymuyor

Teknostoredan aldığım kulaklık telefonuma uymuyor diyorum para iadesini yapın diyorum bana geri gönderiyorlar allah belalarını iade için sadece ben yazmamışım bi ton şikayet var iade almıyorlar

Erikrende Para İadesi Yapmayarak İnsanları Mağdur Ediyor!

Erikrende bilişim Çetin Emeç Bulvarı No:41/7 Çankara/ Ankara Vergi dairesi: Başkent Ticaret Sicil No: 37413* olan Firma sahibi Fati* Akç* 13.03.2020 tarihinde tarafıma Bilgisayar ve 1 adet iPhone 11 satmıştır. Ödemeleri fatura öncesi (Şubat ortası) yapılarak şahıs 1 hafta içerisinde teslim edeceğine dair söz verdi. Araya Covid 19 bahanesi ile mart ayından nisan sonuna kadar her hafta teslim edeceğini söyleyerek erteledi. Her konuşmada Ürün kargoda veya kargoladım geliyor diyerek bahaneler üretti. Kargo takip numarası istenildiğinde ise hemen döneceğim diyerek gün geçirdi. Pandemi süresinde AVM kapalı diyerek zaman kazanmaya çalıştı. Ankamall Apple mağazasında ismimi söyle git al diye defalarca bahaneler üretti. Ortak tanıdık vasıtası ile tanıştığımız ve ortak tanıdık güven sorun çıkmaz dediği için alışveriş yaptık ve bir süre bu duruma inanarak bekledik. Nisan ayında iade talep ederek 72 saatte yatacağını söyleyerek bekletti. Haziran ayı başı normalleşme süresi başladığı gün ödeyeceğini iletti. Aylardır her gün kendi paramızı alabilmek için yalvarmak zorunda kalıyorum. Sözde sabah havale ediyor akşama kadar elinde diyor. 14 Temmuz oldu hala paramızdan ses yok günlerdi arayıp oyalıyor. Tanıdığına böyle yapıyorsa diğer insanların neler çektiğini düşünmek bile istemiyorum. Güvenerek verdiğimiz paranın borcunun faizini ödemek için alın teri ile aldığımız kendi telefonumuzu satarak borcun faizlerini bile ödeyemedik. İnsanın emeklerini hiçe sayarak böyle oyalama taktikleri ile bir süredir mağdur oyunu oynayarak ve iş ahlakında bahseden F* A* koca şirketten bahsederken onun için ödediğimiz tutarın para bile olmadığı milyonluk işler yaptığını söyleyerek bugünde hesabının blokeli olduğunu söyleyerek günlerce oyaladı. Madem milyonluk işler yapılıyor insanların alın teriyle çalışıp çabaladığı kazandığı biriktirdiği paralarıyla almaya çalıştıkları ürünleri teslim edemiyorsun paralarını iade etki ileride şirket dediğiniz Erikrende bilişim ve mix teknolojinin güvenle diyerek insanları resmen yanıltılıyoruz.

Gecikme

Yaklaşık üç hafta önce satın aldığım ürün, son kargoya verilme günü geçmesine rağmen kargoya verilmedi. Şu dönemde gayet olabilir diye düşündüm, biraz daha bekledikten sonra mail attım kendilerine. Dönüş olmadı. Müşteri hizmetlerine telefonla da ulaşamıyorum. Yeni en azından bir bilgilendirme maili atabilirlerse çok iyi olur.

vatan ta ta ta tan

Vatan bilgisayarı 2005'de bıraktım. 256 mb ram'li Toshiba laptop'a iyi fiyat vermişlerdi, halen kullanan var mı?

gelbaba
Gelbaba İşletme

Markanız için hemen işletme hesabı açın.

Erikrende Hakkında

Elektronik eşya satış sitesi olarak 19 yıllık tecrübesini erikrende.com ile büyütmüş olan firma müşteri memnuniyetini ön planda tuttuğu prensiple hareket etmektedir. Uzun yıllar bilişim sektöründeki faaliyetlerinin ışığında tüketiciye sundukları elektronik ürün çeşitleri ile alternatif fiyatlar ve ürünler sunmaktadırlar. Şuan Türkiye’de biçok satış noktası bulunan erikrende.com alışveriş sitesi olarak da tüm ülkeye ürün satışı yapmaktadır.

Erikrende Güvenilir Bir Site Mi?

erikrende.com güvenilir alışveriş için ideal bir sitedir. Güçlü altyapısı ve sahip olduğu standartlar gereği birçok müşterinin erikrende.com güvenli mi? erikrende.com güvenilir bir site mi? gibi sorularına güvenilir olduğunu göstermektedir. erikrende hakkında müşteri yorumlarını da gelbaba1.com üzerinden okuyarak cevap bulabilirsiniz.

Erikrende’den Nasıl Alışveriş Yapılır?

erikrende.com alışveriş için oldukça minimal tasarıma sahip web sayfası ile ilk kez alışveriş yapacakların dahi zorlanmadan kullanabileceği bir arayüze sahiptir. erikrende.com’dan nasıl alışveriş yaparım? dersek; öncelikle üyelik işlemlerinizi tamamlamanız gerekmektedir. Daha sonra almak istediğimiz ürünleri sepetimize atarak, ödeme sayfasına ilerlemeniz ve ödeme adımlarını gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Erikrende Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

erikrende.com ödeme seçenekleri arasında erik rende kredi kartı ile alışveriş, erkren.com banka kartı ile alışveriş, erikrende havale eft yöntemi ile ödeme, erikrende.com gibi yöntemlerden dilediğinizi seçebilirsiniz. erikrende.com kapıda ödeme hizmeti vermemektedir.

Erikrende ’de Hangi Markalar Ve Sektörler Var?

erikrende.com ürün seçenekleri arasında; cep telefnları, akıllı telefonlar, bilgisayar parçaları, laptoplar, 4k tv, televizyonlar, kişisel bilgisayarlar, harici bellek, etiket yazıcı, kağıt etiket, kartuş, yazıcı, tarayıcı, fax cihazları, lazer yazıcı gibi seçenekler vardır.

Erikrende Hangi Kargo Firması İle Çalışıyor?

erikrende.com anlaşmalı kargo firması yurtiçi kargodur. erikrende.com sitesinden satın amış olduğunuz ürünler en kısa sürede adresinize teslim edilir. 100 TL üzeri alınan ürünler ücretsiz kargo ile adresinize teslim edilir.

Erikrende Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

erikrende.com kargo takibi için erikrende.com alışverişiniz sonrası ürünler kargoya verildiğinde cep telefonunuza erikrende kargom nerede bilgi mesajı gelmektedir. Kargo takip numarası ile siparişlerinizin son durumunu görebilirsiniz.

Erikrende Şikayetleri Ve Yorumları

erikrende.com şikayet ve erikrende.com müşteri yorumları hakkında gelbaba.com’a yazılmış mesajları okuyarak firma hakkında detaylı ve güncel bilgilere erişebilirsiniz. erikrende müşterileri olarak sizler de deneyimlerinizi bizlere ileterek çok geniş bir kitlede yayınlanacak mesajınız ile yaşamış olduğunuz sorunları da hızlı şekilde çözebileceksiniz.

Erikrende İptal Ve İade Koşulları Nelerdir?

erikrende iptal işlemi için siparişlerim kısmında iptal etmek istediğiniz ürün yanında bulunan iptal et sekmesine tıklamanız yeterli. erikrende.com iade ve değişim işlemleri için erikrende müşteri hizmetleri ile görüşüp talep oluşturmanız gerekmektedir.

Erikrende İletişim Bilgileri Nelerdir?

erikrende.com iletişim bilgileri Erikrende Erikrende ve erikrende.com müşteri hizmetleri için web sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. erikrende canlı destek hizmeti olan internet adresinde zaman kaybetmeden yetkili biri ile görüşebilirsiniz. Aynı zamanda [email protected] ile de iletişim kurabilirsiniz.

Benzer Markaların Yorumları ve Şikayetleri