Anasayfa gelbaba Kategoriler

Tarım ve Hayvancılık

Başlıca Tarım ve Hayvancılık markaları hakkındaki kullanıcı yorumları ve şikayetlerine göz atın, kullanıcı deneyimlerinden yararlanın.

Açı Grup yorumları

Açı Grup

Yorumlar (0)

Agromak yorumları

Agromak

Yorumlar (0)

Agrotohum yorumları

Agrotohum

Yorumlar (0)

Akasya Tarım yorumları

Akasya Tarım

Yorumlar (0)

Akdora Peyzaj yorumları

Akdora Peyzaj

Yorumlar (0)

Akkuş Üretim Çiftliği yorumları

Akkuş Üretim Çiftliği

Yorumlar (0)

Akşeker Tarım Et Entegre Tesisleri yorumları

Akşeker Tarım Et Entegre Tesisleri

Yorumlar (0)

Akyolbahce.Com.Tr yorumları

Akyolbahce.Com.Tr

Yorumlar (0)

Alibey Süt Ürünleri yorumları

Alibey Süt Ürünleri

Yorumlar (0)

Altar Tarım yorumları

Altar Tarım

Yorumlar (0)

Altındere Alabalık Tesisleri yorumları

Altındere Alabalık Tesisleri

Yorumlar (0)

Ankara Perlit yorumları

Ankara Perlit

Yorumlar (0)

Ankara Yarka yorumları

Ankara Yarka

Yorumlar (0)

Arif Ticaret yorumları

Arif Ticaret

Yorumlar (0)

Ask Kuluçka Makineleri yorumları

Ask Kuluçka Makineleri

Yorumlar (0)

Aydın Tarım yorumları

Aydın Tarım

Yorumlar (0)

Ayyıldız Kuluçka yorumları

Ayyıldız Kuluçka

Yorumlar (0)

Bağcılar Böcek İlaçlama yorumları

Bağcılar Böcek İlaçlama

Yorumlar (0)

Bahar Kayısıcılık yorumları

Bahar Kayısıcılık

Yorumlar (0)

Başoğlu Arıcılık yorumları

Başoğlu Arıcılık

Yorumlar (0)

Beren Kuluçka yorumları

Beren Kuluçka

Yorumlar (0)

Berfin İlaçlama yorumları

Berfin İlaçlama

Yorumlar (0)

Birim İlaçlama yorumları

Birim İlaçlama

Yorumlar (0)

Böcek İlaçlama (Bocekilaclama.Xyz) yorumları

Böcek İlaçlama (Bocekilaclama.Xyz)

Yorumlar (0)

Bordo İlaçlama yorumları

Bordo İlaçlama

Yorumlar (0)

Tarım ve Hayvancılık Hakkında

Tarım kavramının içerisinde bitkisel ve hayvansal üretim ter almaktadır. Bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretilmesi, kalitesinin, verimliliğinin yükseltilmesi, çıktılarının uygun ortamda depolanması, işlenmesi ve pazarlanması tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin omurgasını oluşturmaktadır. Temelde doğrudan ya da dolaylı olarak insan besini olabilecek, ekonomik değeri olan tüm bitkisel ve hayvansal ürün çeşidinin bakımı, yetiştirilmesi bu faaliyetlerin odak noktasıdır.

Tarım ve Hayvancılığın Tarihi

Tarımın geçmişinin 10.000 yıl öncesine dayandığı tahmin edilmektedir. İlk tarım faaliyetlerinin ardından bir çok toplum arasında doğal bir etkileşim oluştu ve tarım yaygınlaştı. Tarım ile insanoğlu toplu halde yaşamaya başladı ve günümüzdeki modern devletlerin temelleri atıldı. Tarım öncesi avcılık ve toplayıcılık ile karnını doyuran insanlar, tarım sayesinde yerleşik hayata geçmişlerdir. Tarihteki en eski tarım alanları arasında yer alan Anadolu toprakları bu anamda ülkemizde bu gün dahi pek çok ülkeye göre çok daha üst düzeyde yapılan üretimin kanıtı olarak gösterilebilir.

Günümüzde Tarım ve Hayvancılık

Artan dünya nüfusu, gelişen tarım teknolojileri ve ihtiyaçların da bu paralelde artması tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin büyük ölçüde ticari amaçla yapılmasına neden olmuştur. Ulaşım ve lojistik alanındaki gelişmeler, tarım ürünlerinin farklı bölgelere ve ülkelere hem ucuz hem de hızlı bir şekilde taşınabilmesine olanak sağlamıştır. 19. yüzyıl sonlarında Amerika'dan Avrupa'ya gönderilen tahıl, süt ürünleri ve tuzlu et gibi dayanıklı gıda ürünleri gelişen saklama ve lojistik teknolojisi ile Avrupa'yı da pek çok ülkeye tarım ürünü ihracatı yapar hale getirdi. Tarihsel süreç içerisinde ülkemizin konumuna bakarsak bölge ülkeleri arasında önemli bir yere sahip olduğunu görebiliriz. Özellikle 1963 yılında planlı bir büyüme safhasına geçen Türkiye, tarımsal üretimini ve yıllık büyüme hacmini giderek arttırmıştır. yıllarca kendi kendine yetebilen ülkeler arasında gösterilen Türkiye, tarım alanları ve hayvancılık imkanları bakımından ciddi bir bilgi birikime ve alana sahiptir. Özellikle gıda maddeleri üretiminde iklim ve bölgesel toprak farklılıkları açısından doğan zenginliğini değerlendiren Türkiye, pek çok ülkeye tarım ve hayvan ürünleri ihracatı yapmaktadır.

Türkiye'de Üretilen Belli Başlı Tarım ve Hayvancılık Ürünleri Nelerdir?

Bölgesel iklim ve toprak yapısı özellikleri tarımsal ürünlerin çeşitliliğine doğrudan etki etmektedir. Örtü altı üretim tesisleri olan seralarda bu dış etkenler büyük oranda standart bir hale getirilerek üretim çeşitliliği arttırılmaktadır. İklim, coğrafi yapı, sulama, gübreleme ve makineleşme tarımsal üretine doğrudan etki eden kavramlardır. Türkiye'de yetişen tahıl ürünleri arasında buğday, arpa, çavdar, yulaf, mısır, pirinç gibi mahsuller gelmektedir. Tütün, pamuk, şeker pancarı, çay, zeytin, ayçiçeği, soya yer fıstığı, nohut mercimek, fasulye, turunçgiller, çeşitli meyveler ilk akla gelen ürünler arasındadır. Dünya genelinde üretimi en çok ülkemizde yapılan fındık, incir gibi ürünler de bu çeşitliliğin içerisinde yer almaktadır. Hayvansal üretimde de kayda değer bir seviyede olan Türkiye, sığır yetiştiriciliği, küçük baş yetiştiriciliği, tavuk ve domuz yetiştiriciliği dışında farklı hayvansal alternatifler de üretilmektedir. Tarım ve hayvancılık alanında gelbaba1.com üyeleri akıllarına gelen her şeyi ilgili markalar ve kurumların sayfalarında diledikleri şekilde paylaşabilirler, deneyimlerini diğer kullanıcılar ile paylaşabilirler.