Anasayfa gelbaba Kategoriler

Bahçe ve Dış Mekan

Başlıca Bahçe ve Dış Mekan markaları hakkındaki kullanıcı yorumları ve şikayetlerine göz atın, kullanıcı deneyimlerinden yararlanın.

Zengarden yorumları

Zengarden

Yorumlar (1)

Alibotanik.Com yorumları

Alibotanik.Com

Yorumlar (0)

Altunaylar Kır Bahçesi Ve Kahvaltı Salonu yorumları

Altunaylar Kır Bahçesi Ve Kahvaltı Salonu

Yorumlar (0)

Areka yorumları

Areka

Yorumlar (0)

Armi Çiçekçilik yorumları

Armi Çiçekçilik

Yorumlar (0)

Aslanpark yorumları

Aslanpark

Yorumlar (0)

Asya Çim Ve Peyzaj Sistemleri yorumları

Asya Çim Ve Peyzaj Sistemleri

Yorumlar (0)

Atatürk Arboretum yorumları

Atatürk Arboretum

Yorumlar (0)

Aziz Ağa Kır Bahçesi yorumları

Aziz Ağa Kır Bahçesi

Yorumlar (0)

Bahçe Mis Kır Bahçesi yorumları

Bahçe Mis Kır Bahçesi

Yorumlar (0)

Bahçe Modası yorumları

Bahçe Modası

Yorumlar (0)

Berke Fidancılık yorumları

Berke Fidancılık

Yorumlar (0)

Bir Fidan Dik yorumları

Bir Fidan Dik

Yorumlar (0)

Botanik Gardens Gölbaşı yorumları

Botanik Gardens Gölbaşı

Yorumlar (0)

Çekirge İstasyon Kır Bahçesi yorumları

Çekirge İstasyon Kır Bahçesi

Yorumlar (0)

Çilingoz Tabiat Parkı yorumları

Çilingoz Tabiat Parkı

Yorumlar (0)

Cumhuriyet Park Piknik Alanı yorumları

Cumhuriyet Park Piknik Alanı

Yorumlar (0)

Doyan Piknik yorumları

Doyan Piknik

Yorumlar (0)

Eva Garden yorumları

Eva Garden

Yorumlar (0)

Fener Plajı yorumları

Fener Plajı

Yorumlar (0)

Fidan Pazarı yorumları

Fidan Pazarı

Yorumlar (0)

Fidanburada yorumları

Fidanburada

Yorumlar (0)

Fidancilar.Com yorumları

Fidancilar.Com

Yorumlar (0)

Fidancı.Com yorumları

Fidancı.Com

Yorumlar (0)

Fidandeposu.Com yorumları

Fidandeposu.Com

Yorumlar (0)

Bahçe ve Dış Mekan Hakkında

Bahçe ve dış mekan faaliyetlerini genel anlamda peyzaj olarak nitelendirebiliriz. Bahçeli evlerin sayısının artması, belediyelerin şehirleri güzelleştirmek adına giriştiği çevre düzenlemeleri hem bireysel anlamda hem de toplumsal yansımaları bakımından dış mekanların önemini ve bu alanda yapılan harcamalar neticesinde ekonomik değerini anlamamıza yol açmıştır. Hem bahçe düzenlemeleri hakkında hem de tüm dış mekanlarda yapılan düzenlemeler ve tasarımlarla ilgili bir takım detaylara geçmeden önce peyzaj nedir? onu anlatmaya çalışalım. Peyzaj Fransızca kökenli bir kelimedir ve manzara, kır manzarası anlamında resim alanında kullanılan bir terimden gelmektedir. Peyzaj uygulama alanları zaman içerisinde evlerin bahçelerine, yerleşim alanlarına, kent planlamasına kadar yaygınlaşmıştır. Peyzaj çalışmaları kentsel ya da kırsal alanlarda kültürel, ekonomik ve estetik bakımından göze hoş gelen verimliliği yüksek yaşam alanları yaratmak için yapılmaktadır. Örneğin peyzajın ekonomik alandaki artıları arasında çevre düzenlemesi yapılmış bir konutun değerinin %15'e kadar artabileceği bilgisini paylaşabiliriz.

Bahçe ve Dış Mekan Düzenleme Çeşitleri

Peyzaj sınıflarını genel olarak doğal ve kültürel olarak ikiye ayırabiliriz. Doğal peyzajda doğada kendiliğinden var olan objelerin ve tabiat hayatının oluşturduğu sentezden bahsedebiliriz. Kültürel peyzajda ise yine doğada var olan nesnelerin, insan becerisi ile yeniden yorumlanması yer değiştirmesi, hareketlendirilmesi şeklinde tanımlanabilir. Kültürel peyzaj çeşitleri de kullanım durumlarına göre farklı kategorilere ayrılabilir. Meyve sebze bahçeleri, tarlalar, çiçekçilik yapılan alanlar gibi çeşitli tesisler kırsal peyzaj olarak tanımlanabilir. Kentsel peyzajda; yapılaşmanın çevresi ile birlikte oluşturulan, insanı doğaya yaklaştıran, gezi alanları, parklar, meydanlar, site bahçeleri, gibi gündelik hayatımızda da sıklıkla rastladığımız uygulamalardan bahsedebiliriz. Endüstri peyzajı daha çok çalışma yapılan alanların yarattığı çirkin görüntüyü gizlemek için başvurulan bir uygulamadır. Maden ocakları, sanayi tesisleri çevrelerinin düzenlenmesi gibi. Yol peyzajı da sıklıkla gördüğümüz, yol çalışmaları sırasında tahrip olan çevrenin ağaçlandırılması, çiçeklendirilmesi şeklinde açıklanabilir. Turistik peyzaj ayrı bir kültürel peyzaj gibi değerlendirilebilir fakat özünde kentsel peyzaj ile iç içe geçmiş benzer uygulamalar içermektedir.

Bahçe ve Dış Mekan Tasarım Çeşitleri

Bahçe ve dış mekan tasarımları konusunda bilinen bazı örnekleri şu şekilde sıralayabiliriz. Japon bahçesi, Zan bahçesi, Kaya bahçeleri, Gizli bahçeler, Su bahçeleri, klasik bahçeler, Kış bahçeleri, minimalist bahçeler ve Sanat Bahçeleri. Tabi bu bahçe türlerini özgün tasarımlar ile kişiye özel adlandırmak ve tanımlamak da mümkündür. Bu tür bahçe düzenlemelerinde kullanılan ağaçlar, bitkiler, objeler ve yapılar farklılık göstermektedir.

Bahçe ve Dış Mekan Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

Bahçe ve dış mekan düzenlemesinde değerlendirilecek alanın planının çıkarılması çok önemlidir. Bahçenin eni boyu, kullanılacak ağaç ve bitkiler, aklınızdaki ortamı yaratmak için gerekli olan alanın verimli kullanılması gibi çok sayıda detay önceden tasarlanmalıdır. Bu konuda hizmet veren pek çok peyzaj firması bulunmaktadır. Peyzaj fiyatları yapılacak uygulamanın ve alanın özelliğine göre değişiklik göstermektedir. Gelbaba1.com'da yer alan bahçe ve dış mekan düzenlemesi hizmeti veren peyzaj firmaları hakkında bu hizmeti deneyimlemiş müşterilerin yorum ve şikayetlerini bulabilirsiniz.