Anasayfa gelbaba Kategoriler

Optik

Başlıca Optik markaları hakkındaki kullanıcı yorumları ve şikayetlerine göz atın, kullanıcı deneyimlerinden yararlanın.

Acuvue yorumları

Acuvue

Yorumlar (1)

Aby Optik yorumları

Aby Optik

Yorumlar (0)

Akdemir Optik yorumları

Akdemir Optik

Yorumlar (0)

Aksu Optik (Amasya) yorumları

Aksu Optik (Amasya)

Yorumlar (0)

Alanya Pratik Optik yorumları

Alanya Pratik Optik

Yorumlar (0)

Arma Optik yorumları

Arma Optik

Yorumlar (0)

Atasun Optik yorumları

Atasun Optik

Yorumlar (0)

Barbaros Optik yorumları

Barbaros Optik

Yorumlar (0)

Batı Vizyon Optik yorumları

Batı Vizyon Optik

Yorumlar (0)

Batıkent Optik yorumları

Batıkent Optik

Yorumlar (0)

Benx Gözlük yorumları

Benx Gözlük

Yorumlar (0)

Bizim Optik (Erzincan) yorumları

Bizim Optik (Erzincan)

Yorumlar (0)

Bolu Aygül Optik yorumları

Bolu Aygül Optik

Yorumlar (0)

Çark Optik yorumları

Çark Optik

Yorumlar (0)

Cemfa Optik yorumları

Cemfa Optik

Yorumlar (0)

Cennet Optik yorumları

Cennet Optik

Yorumlar (0)

Çetin Optik yorumları

Çetin Optik

Yorumlar (0)

City Optik yorumları

City Optik

Yorumlar (0)

Ck Optik yorumları

Ck Optik

Yorumlar (0)

Despada Gözlük yorumları

Despada Gözlük

Yorumlar (0)

Disa Optik yorumları

Disa Optik

Yorumlar (0)

Diva Optik yorumları

Diva Optik

Yorumlar (0)

Dizayn Optik yorumları

Dizayn Optik

Yorumlar (0)

Dünya Göz Optik yorumları

Dünya Göz Optik

Yorumlar (0)

Efe Optik (Antalya) yorumları

Efe Optik (Antalya)

Yorumlar (0)

Optik Hakkında

Optik fizik biliminin bir alt dalıdır. Işığın ölçümü ve sınıflandırılması ile uğraşır. Işığın özelliklerini, davranışlarını, maddeyle etkileşimini incelerken, görünün ışıklar kadar morötesi ve kızılötesi ışıklar da optiğin inceleme alnına girmektedir. Optiğin en yaygın kullanım ve uygulama alanları astronomi, mühendislik, fotoğrafçılık ve tıp bilimleridir. Tıp alanında göz doktorluğu bölümünde optik alt bilim dalı olarak hizmet etmekte ve kullanılmaktadır. Aynalar, mercekler, teleskop ve mikroskoplar, lazer ve fiber optik, optik bilimi sayesinde gelişmiş ve kullanım alanları artmıştır. Optik biliminin temelleri Antik Mısır ve Mezopotamya uygarlıklarının merceği geliştirmesine kadar dayanmaktadır. Tarihsel süreç içerisinde merceklerin kullanım alanları modern dünyadaki pek çok işleyişi kolaylaştırmış ve yeni sektörlerin gelişmesinde büyük rol oynamıştır.

Optik Merceklerin Kullanım alanları

Optik denilince akla ilk gelen gözlük ve lenslerdir. Günlük hayatı direk etkileyen bu araçlar pek çok kişi için olmazsa olmaz konumundadır. Büyük ve yaygın bir sektör olan gözlük ve lens sektörü, görme bozukluklarını ortadan kaldıran bir araç ve aynı zamanda gözümüzü dış etkenlerden koruyan bir koruyucu görevi görmektedir. Gözlük çerçeveli mercek ya da merceklerden oluşan bir aksesuar olmanın ötesinde gözü koruyan ve görme bozukluklarını gideren bir araç olarak pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Miyop, hipermetrop, astigmat gibi göz bozukluklarını gidermek için kullanılan gözlüklerin mercek kalitesi ve çerçeve seçenekleri olarak çok sayıda alternatifi bulunmaktadır. Özellikle güneş gözlükleri modelleri değişen modaya göre kendini her geçen sene yenilemekte ve farklı fiyat ve marka seçenekleri ile sonsuz bir yelpazede karşımıza çıkmaktadır. Numaralı gözlük diye adlandırılan ve bir göz doktorunun muayenesi sonucu reçete ile alınan gözlükler konunun uzmanı olan ve gözlükçüler ve optisyenler tarafından satılmaktadır. Gözlük modelleri sadece günlük hayatta kullanılan seçeneklerden ibaret değildir. İş ve hobi alanında kullanılan pek çok gözlük çeşidi bulunmaktadır. Kayak gözlükleri, dalış gözlükleri, kaynakçı gözlükleri gibi. Büyüteç mercekleri optik biliminden faydalanılarak yapılan araçlardır. İnce kenarlı mercek kullanılarak cisimleri büyütmeye yarar. Büyüteçler ışığın kırılma kırılma özelliklerinden faydalanırlar. Büyüteçlerin odak uzaklıkları küçüktür. Optik projeksiyon makineleri içerisinde de kullanılmaktadır. Kuvvetli bir projektör ışığı merceklere yansıtılarak istenilen mesafedeki perde üzerine görüntünün yansıtılması şeklinde çalışmaktadır. Sinevizyon aletlerinin yerini alan projeksiyon makineleri, okullarda, seminerlerde ve toplantılarda sıklıkla kullanılmaktadır. Mikroskop aletinde de optik bilimi ve mercekleri kullanılmaktadır. Gözle görülemeyecek kadar küçük cisimleri mercek yardımıyla büyüterek görüntünün incelenebilmesini sağlamaktadır. Dürbün, birbirinin aynı veya simetrik olan mercekler grubunun aynı noktaya odaklanacak şekilde yerleştirilerek gözlem yapacak kişinin her iki gözünü de kullanarak baktığında uzaktaki nesneleri yakındaymış gibi görmesine imkan sağlamaktadır. Teleskop ile optik bilimi arasında çok yakından bir ilişki bulunmaktadır. Bir rasathane cihazı olan teleskop ile çok uzaktaki cisimleri, uzayı görüntülemek mümkündür. Fotoğraf makinesi optik biliminin neredeyse gözlük kadar yaygın kullanılan bir ürünüdür. Optik sistemlerin en yaygın kullanıldığı alanlardan birisidir.

Optik Ürünler Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Başta gözlük olmak üzere pek çok optik ürün alınırken ihtiyaca göre hareket etmekte fayda vardır. Fotoğraf makinesi gibi teknolojik optik cihazların alımında pek çok inceleme ve araştırma yapılmalı, bu konuda deneyimi olan kullanıcıların görüşlerinden faydalanılmalıdır. Gelbaba1.com web sitesinde yer alan optik ürünleri ve markaları hakkında yapılan gerçek kullanıcı değerlendirmeleri ile ürün satın alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda zengin içeriklere göz atabilirsiniz.