Anasayfa gelbaba Kategoriler

İçecek

Başlıca İçecek markaları hakkındaki kullanıcı yorumları ve şikayetlerine göz atın, kullanıcı deneyimlerinden yararlanın.

Coca-Cola yorumları

Coca-Cola

Yorumlar (1)

Nescafe yorumları

Nescafe

Yorumlar (1)

Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi yorumları

Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi

Yorumlar (0)

Cappy yorumları

Cappy

Yorumlar (0)

Çaykur Didi yorumları

Çaykur Didi

Yorumlar (0)

Dimes Gıda yorumları

Dimes Gıda

Yorumlar (0)

Erikli Su yorumları

Erikli Su

Yorumlar (0)

Hayat Su yorumları

Hayat Su

Yorumlar (0)

Lipton yorumları

Lipton

Yorumlar (0)

Lipton Ice Tea yorumları

Lipton Ice Tea

Yorumlar (0)

Nestle Su yorumları

Nestle Su

Yorumlar (0)

Pepsi yorumları

Pepsi

Yorumlar (0)

Pınar Su yorumları

Pınar Su

Yorumlar (0)

Saka Su yorumları

Saka Su

Yorumlar (0)

Sek Süt yorumları

Sek Süt

Yorumlar (0)

Sırma yorumları

Sırma

Yorumlar (0)

İçecek Üzerine

Kahve ve çay arasındaki rekabetin herkesin farkında olduğunu düşünüyorum. Şöyle bir atmosfer var sanki: Kahve içerken caz, çay içerken hicaz dinlenir. Çay içenden zarar gelmez de kahve içenden korkmak lazım. Ya da kahve içenler, çaycılara göre daha entelektüeldir. Konu insan eylemleri olunca, fikir de çok tespit de. En güzeli kimseyi kategorize etmeden mutfağa yönelip su ısıtıcısının düğmesine basmak. Hepimiz okul kantinindeki acımış çaylardan içmişizdir. Misafir olduğumuz evlerde, ev sahibi köpüklü bir Türk kahvesi içirmeden yollamaz. Tamir için gelen teknik servis çalışanına mutlaka su ikram edilir. Kışları salep, yazları limonata severiz. Kahvaltıda içelim diye taze sıkılmış portakal suyu önümüze konur ama biz gider marketteki meyve suyundan içeriz. Zencefilli gazoz ve kolayı küçükken daha çok severdik. Ayranın kapağını dişleyip dururduk kolay içilsin diye. Kapağı tamamen çıkarırsak, kesin bir sakarlık edip ayranı üstümüze dökerdik. Çok fazla kahve ve çay çeşidi var, ama sanırım yeniliklere pek açık değiliz farklı içecekler denemek için.
16. yüzyılda ülkemizde tüketilmeye başlayan kahve, yüksek fiyatına göre rağbet görmeyi başardı. Kahvehaneler, aynı yüzyılda kahvenin yayılmasıyla ortaya çıktı. Avrupa’ya gezginler sayesinde ulaştı. Günümüzde, dünyanın her yerinde kahveye kolaylıkla erişebiliriz. Her ülkenin kendine özgü gelenekselleşen bir kahvesi vardır. Espressonun kafein oranı oldukça yüksektir. Espressoya su ilave edilmesiyle oluşan americanonun sertlik derecesi, konulan kahve ve su miktarı ile belirlenir. Espresso ve sütle yapılır. Latte, macchiato, mocca derken kahve çeşitleri saymakla bitmiyor. Duyanlar olmuştur, peynirli ve hatta yumurtalı kahve bile var. Kahvaltıdan başlayıp uyuyana kadar çay içmek bize özgüdür herhalde. Şeker atanlarla atmayanlar sürekli çekişme halindedir. “Çayın tadını asıl böyle alıyorum” diyen şeker karşıtı insanlara en az bir kere denk gelmişsinizdir. İçeceklerden bahsetmişken, sayısız fayda barındıran bitki çaylarında hakkında birkaç şey söyleyelim. Metabolizmayı hızlandıran yeşil çay, antioksidan özelliği ile bağışıklık sistemiyle ilgili hastalıklardan korunmamızı sağlar. Rezene çayı emziren kadınlarda sütü arttırırken, melisa çayı stresi azaltır ve gevşemenizi sağlar.

Ne İçmeli?

Bazılarımız içecek olmadan yemek yiyemez; kimimiz de yemeğini yiyene kadar meşrubatına dokunmaz, yemeğin üstüne bir güzel keyif yapar. Dışarıda bir şeyler yerken bazen garsonların ısrarına maruz kalırız. İçecek istemiyoruzdur fakat “yanına içecek olarak ne alırsınız?” diyen çalışana içecek istemediğimizi söylemek nedense epey meşakkatli olur. Kibarlık yapıp içtiğimiz şeyleri düşününce, hem midemize hem cüzdanımıza yük olduklarını fark ediyoruz. Elbette bunlar gayet şirin problemler bizler için. Bir diğer konu, bazı içecekleri tüketmeden evvel çalkalama zorunluluğu. Bir yandan kat kat sarılmış yiyeceğin kağıtlarını soyarken, bir yandan da ayranımızı çalkalamak isteriz. Tek sorun, sadece iki elimizin olmasıdır. Hazır meyve sularını da çalkalamak icap ediyor. Fakat gazlı içecekleri çalkalarsak, başımıza gelebilecekleri az çok biliyoruz. Gerçekten sıcak ya da gerçekten soğuk içmemiz gereken içeceklerden söz açalım. Kışın içilen sıcak bir çay ya da salep, içimizi ısıtır gerçekten. Tutamayacağımız kadar sıcak olan bardaklardan üfleyerek içebildiğimiz sıcak içecekler, tanıdık bir huzur verir bize. Çoğu zaman kızarız kahvesini masada bekletip buz gibi yapanlara. Bazense biz unuturuz, dalıp gideriz karşı duvara; bizi bekleyen sıcacık bardağa rağmen. Soğuduğunu fark edince de üzülürüz. Esnaf çayı her zaman çok güzeldir, yoğun bir çalışmanın ortasında dumanı üstünde getirilen bir kahve ya da. Rahatlamak için içtiğimiz papatya çayları, hasta olunca içtiğimiz ıhlamurlar hem içimizi hem ruhumuzu ısıtır. Biz bunları yazarken, içecek deyip geçmememiz gerektiğini fark ettik biraz. Sizler de, en neşeli, en huzursuz, en meşgul zamanlarınızda çeşit çeşit bardaklarda, şişelerde size eşlik eden içeceklerin kalitesinden, içeriğinden emin olmak isterseniz Gelbaba’daki tüketici yorumlarına göz atabilirsiniz. Marka ve firmalar hakkında görüş belirterek, tüketici memnuniyetini sağlamakta bize destek olabilirsiniz.