Anasayfa gelbaba Kategoriler

Pet Shop

Başlıca Pet Shop markaları hakkındaki kullanıcı yorumları ve şikayetlerine göz atın, kullanıcı deneyimlerinden yararlanın.

Petsepette yorumları

Petsepette

Yorumlar (2)

1Kedi1Kopek.Com yorumları

1Kedi1Kopek.Com

Yorumlar (0)

Acana Mama yorumları

Acana Mama

Yorumlar (0)

Akdeniz Pet yorumları

Akdeniz Pet

Yorumlar (0)

Alo Mama yorumları

Alo Mama

Yorumlar (0)

Alsam Gitsem yorumları

Alsam Gitsem

Yorumlar (0)

Alsancak Petshop yorumları

Alsancak Petshop

Yorumlar (0)

Altın Pati (Altinpati.Com) yorumları

Altın Pati (Altinpati.Com)

Yorumlar (0)

Ankara Pet Shop yorumları

Ankara Pet Shop

Yorumlar (0)

Aşkın Pet Shop yorumları

Aşkın Pet Shop

Yorumlar (0)

Atakent Akvaryum Petshop yorumları

Atakent Akvaryum Petshop

Yorumlar (0)

Ayhan Petshop yorumları

Ayhan Petshop

Yorumlar (0)

Başak Petshop yorumları

Başak Petshop

Yorumlar (0)

Baybora Pet yorumları

Baybora Pet

Yorumlar (0)

Bilgin Petshop (Sakarya) yorumları

Bilgin Petshop (Sakarya)

Yorumlar (0)

Boğaziçi Pet yorumları

Boğaziçi Pet

Yorumlar (0)

Can Dostum Köpek Üretim Çiftliği yorumları

Can Dostum Köpek Üretim Çiftliği

Yorumlar (0)

Cengiz Petshop yorumları

Cengiz Petshop

Yorumlar (0)

Club Safari Pet&Garden yorumları

Club Safari Pet&Garden

Yorumlar (0)

Deniz Petshop (İstanbul) yorumları

Deniz Petshop (İstanbul)

Yorumlar (0)

Deniz Yıldızı Petshop yorumları

Deniz Yıldızı Petshop

Yorumlar (0)

Eagle Pet Shop yorumları

Eagle Pet Shop

Yorumlar (0)

Efekan Petshop yorumları

Efekan Petshop

Yorumlar (0)

Elit Petim Pet Dünyası yorumları

Elit Petim Pet Dünyası

Yorumlar (0)

Elit Petshop yorumları

Elit Petshop

Yorumlar (0)

Pet Shop Hakkında

Evcil hayvanların ve evcil hayvan ürünlerinin satıldığı mağazalara Pet Shop denmektedir. Pet İngilizce evcil hayvan demektir. Shop ise yine İngilizce bir kelimedir ve anlamı dükkandır.  Birebir karşılığı Evcil Hayvan Dükkanı olan Pet Shop ismi uluslararası bir kullanıma sahiptir ve neredeyse tüm dünyada evcil hayvan ve ürünleri satan dükkanlara Pet Shop denmektedir. Pet shoplarda evcil hayvanlar yani evde beslenmesi tehlikeli olmayan ürünler satılmakta desek de bazı duyarlı pet shop sahipleri yalnızca evcil hayvan ürünler ve mamaları satışı yapmakta kesinlikle hayvan satışı yapmamaktadır. Hayvanların para ile alınıp satılması ve böyle bir piyasanın oluşu kötü niyetli kişilerin, etik ve yasal olmayan şekillerde üretim yapması ve hayvanları kötü koşullarda yaşamaya mahkum ederek, birçok sağlık sorunu ile baş başa bırakmaktadır. Talep sebebi ile şeceresiz ve belgesiz üretim yerlerinin sağlıksız  koşullarda yaptıkları hayvan üretimleri ne yazık ki hayvanların birçoğunda genetik ve kalıtsal sağlık sorunlarını da fazlasıyla arttırmaktadır. Artık kamuoyunda hayvan satın almak yerine sahiplenmenin bilinci yayılmakta ve kişiler evlerinde sahiplendikleri ve tedavi ve masraflarını üstlendikleri hayvanların bakımını tamamen üstlenmektedir.

Pet Shop'larda Neler Satılır?

Pet Shop dendiğinde hepimizin aklında aynı hayvanlar canlanmaktadır. Kediler, köpekler, birbirinden renkli ve desenli, irili ufaklı balıklar, deniz canlıları, sürüngenler, vatanından çok uzaklara getirişmiş kuş çeşitleri, kaplumbağalar, kemirgenler vs..  Bu kadar farklı türde hayvanların haliyle birbirinden bağımsız şekilde çok özel bakıma ve gıdaya ihtiyacı vardır. Doğal yaşamından uzaklaştırıp evlerde baktığımız bu hayvanların doğal yaşam ömürlerini sağlıklı ve acısız bir şekilde geçirebilmeleri için, özel besinlere, özel yuvalara, vitamin ve takviyelere ve yine uzman kişiler tarafından uygulanması gereken tedavi ve aşılara ihtiyacı vardır. Özellikle kedi ve köpeklerin evlerde en çok tercih edilen hayvanlar olması sebebi ile binlerce çeşit mama üretilmektedir ve içerik kalitesi sebebi ile fiyatları oldukça geniş bir aralıkta sunulmaktadır. Kg olarak 10 TL' ya da  150 TL  arasında değişen kedi mamaları vardır.  Hayvanların ırkına, kısır olup olmamasına ya da kilo kontrolüne ihtiyaç duymasına yönelik farklı içeriklere sahiptir. Bazı  kediler ise alerjik yapıda olabilmektedirler ve yine kendilerine özel mamaya ihtiyaç duymaktadırlar. Köpek mamaları ise çok daha farklı özelliklerde piyasaya sürülmektedirler. Kg fiyatı 20 30 liradan 200 liraya kadar çıkabilen köpek mamaları da köpek severlerin alım gücünü oldukça zorlamaktadır. Köpeklerin günlük kalori ihtiyacı ve  karınlarının doyması için yemeleri gereken miktar, köpeklerin cinsine ve büyüklüğüne göre değişse de kedilerin neredeyse 3 4 katı olabilmektedir. bu sebeple ev yemek artıkları ve yoğurt bayat ekmek ile beslenen köpeklerde ciddi derecede organ yetmezliği gibi hastalıklar görülmektedir. Yalnızca kedi ve köpek mamaları değil, kuş yemleri, sürüngen yemleri, kemirgen yemleri, balık yemleri ve her bir hayvan cinsi için özel olarak mama kapları, yaşam alanları, yaşam alanı ürünleri, özel vitaminleri derken, minimum zorunlu ihtiyaç listeleri kabarık olabilmektedir.

Evcil Hayvan Bakımı

Kişilerin öncelikli olarak bilmesi gereken evde bir hayvan beslemenin öncelikli olarak ayrı bir bütçe gerektirdiği ve sorumluluğunun ve özeninin bir insan yavrusundan  daha az olmadığıdır. Kişilerin birbirlerine ya da çocuklarına hediye ettiği hayvanların bakımlarını, sorumluluğunu ya da bakım masraflarını üstelenemeyen ya da üstlenmek istemeyen kişiler bu evcil hayvanları sokağa atmakta ve çok büyük bir kısmı yaşamını sokakta sürdüremediğinden ölmektedir. Bu noktada Gelbaba olarak sizlere pet ve pet ürünleri hakkında bir kategori hazırladık. Evde beslediğiniz evcil hayvanlardan, evcil hayvanlarınızın ihtiyaç duyduğu ve memnun kaldığınız ürünleri paylaşarak önemli bilgiler paylaşabilir ve bilgi alışverişi yapabilirsiniz.