Anasayfa gelbaba Kategoriler

Tekstil ve Deri

Başlıca Tekstil ve Deri markaları hakkındaki kullanıcı yorumları ve şikayetlerine göz atın, kullanıcı deneyimlerinden yararlanın.

Agk yorumları

Agk

Yorumlar (0)

Ahsen Tekstil yorumları

Ahsen Tekstil

Yorumlar (0)

Aim Deri Tekstil yorumları

Aim Deri Tekstil

Yorumlar (0)

Aka Deri yorumları

Aka Deri

Yorumlar (0)

Akbulut Tekstil yorumları

Akbulut Tekstil

Yorumlar (0)

Akçaylar Tekstil yorumları

Akçaylar Tekstil

Yorumlar (0)

Akkese Tekstil yorumları

Akkese Tekstil

Yorumlar (0)

Alas Ev Tekstil yorumları

Alas Ev Tekstil

Yorumlar (0)

Altınsar Tekstil yorumları

Altınsar Tekstil

Yorumlar (0)

Arberk Tekstil (Gittigidiyor) yorumları

Arberk Tekstil (Gittigidiyor)

Yorumlar (0)

Arlin Tekstil yorumları

Arlin Tekstil

Yorumlar (0)

Asan Çeyiz (Gebze) yorumları

Asan Çeyiz (Gebze)

Yorumlar (0)

Aslanlar Grup yorumları

Aslanlar Grup

Yorumlar (0)

Aslanlı Halı Ev Tekstili yorumları

Aslanlı Halı Ev Tekstili

Yorumlar (0)

Atölye Taşhane yorumları

Atölye Taşhane

Yorumlar (0)

Aydoğan Tekstil yorumları

Aydoğan Tekstil

Yorumlar (0)

Baloğlu Perde yorumları

Baloğlu Perde

Yorumlar (0)

Baydemirler Tekstil yorumları

Baydemirler Tekstil

Yorumlar (0)

Berkay Tekstil yorumları

Berkay Tekstil

Yorumlar (0)

Beyhome.Com yorumları

Beyhome.Com

Yorumlar (0)

Bir Dünya Perde yorumları

Bir Dünya Perde

Yorumlar (0)

Birikim Moda Tekstil yorumları

Birikim Moda Tekstil

Yorumlar (0)

Bohça Ev Tekstili Ve Aksesuar yorumları

Bohça Ev Tekstili Ve Aksesuar

Yorumlar (0)

Bond Non Deri yorumları

Bond Non Deri

Yorumlar (0)

British Home yorumları

British Home

Yorumlar (0)

Tekstil Hakkında

İnsanoğlunun en önemli gereksinimlerinden biri olan giyinme ihtiyacı tekstil sektörünün doğmasına ve gelişmesine neden olmuştur. Tekstil anlamı itibariyle her türlü elyaftan çeşitli yöntemleri kullanarak yüzey oluşturma sanatıdır. Bu işlemler dokuma, örme ya da farklı diğer yöntemler olabilir. Ham haldeki elyafların eğrilmeye müsait hale getirilmesi yüzey oluşturma aşamasının başlangıcıdır. Oluşturulan liflerin yani bir diğer deyişle iplerin belirli bir en boy oranında olması gerekmektedir. Bu şekilde lifler birbirine tutunarak mukavemet sağlanır ve bir yüzey oluşturulur. Bundan sonraki aşamalar bu temel çerçevesinde çeşitlendirilir ve yeni kombinasyonlarla yeni lifler oluşturulur ki eski dönemlerde iyi bir tekstilcinin yaptığı yaptığı lif elyaf karışımından anlaşılacağı söylenmiştir. Tekstil sektörünün ana faaliyet alanı çeşitli yöntemler ve malzemelerle elyafın elde edilmesi, o elyaftan iplik ve kumaş elde edilmesine kadar olan süreçlerin tamamıdır. Burada tekstil kavramının konfeksiyon ile karıştırılmaması gerekmektedir. Konfeksiyon hazır giyim sanayi alanına üretim yapan iş kolunun adıdır. Kısaca konfeksiyon için tekstil sektörünün bir kolu demek mümkündür.

Tekstil Sektörünün Ham Maddeleri Nelerdir?

Tekstil sektöründe lif ve elyaf oluşturmak için kullanılan bir takım doğal ve sentetik ürünler mevcuttur. Tekstilde kullanılan liflerin uzunlukları bakımında iki şekilde adlandırıldığını söyleyebiliriz. İlki kesikli yani stapel liflerdir. Stapel liflerde liflerin boyu ortalama olarak 1 cm ile 50 cm arasında değişmektedir. boyu en kısa olan elyaf 1 ile 7,5 cm arasında değişen pamuk lifleridir. Doğal ipek dışında kalan doğal liflerin tamamı kesikli lif yani stapeldir. İkinci lif türü kesiksiz yani bir diğer adıyla flament liflerdir. Bu türdeki liflerin boyu metre uzunluğundadır. Kimyasal yani sentetik liflerin tamamı flament lifler sınıfına girmektedir. Lif uzunluğu bakımından doğal lif sınıfına giren doğal ipek de flament sınıfındadır. İpek böcekleri tarafından üretilen ipeğin lif uzunluğu 3000 metreye kadar çıkmaktadır. Çok uzun ölçülerde üretilen flament lifler, doğal liflere benzetilmek için cm boyutlarında kesilerek Ştapel haline getirilir. Lifleri oluşturan ürünler çeşitli bitkilerden elde edilen pamuk, keten gibi bitkisel bazlı ya da yün, kaşmir gibi hayvansal bazlı olabilir. Tekstilde sentetik maddeler de kullanılarak iplik ve kumaş elde edilmektedir. Bunlar arasında polyester ve akrilik en çok kullanılan sentetik ürünlerdir. Bu ürünler çeşitli teknikler kullanılarak iplik ve kumaş haline getirilmektedir.

Tekstil ve Hazır Giyim Hakkında

Gecen yıllar içerisinde insanların beden ölçülerine göre terzilerde diktirdikleri kıyafetlerin yerini büyük oranda hazır giyim firmaları almıştır. Çeşitli tekstil atölyelerinde ve büyük fabrikalarda üretilen konfeksiyon ürünlerine ulaşım hem yaygın satış noktaları hem de maliyeleri açısından kolaydır. Tekstil ve hazır giyim sektöründe yer alan pek çok firma ve onların markaları hakkında gerek malzeme yapısı, gerek satış kanalları, gerekse de bu tür ürünlerin iade ve değişiminden kaynaklı sorunlar ile ilgili özellikle sosyal medyada pek çok kullanıcı şikayeti ve yorumu oluşmaktadır. Gelbaba1.com web sitesinde tekstil alanında faaliyet gösteren pek çok firma hakkında yazılmış gerçek kullanıcı değerlendirmelerini bulabilirsiniz.